Uzun ve Şanlı Bir Geçmişe Sahipti! Otomobil Devi İflas Etti

2022 yılında Fransız otomotiv şirketi Renault’ya ait Rusya’daki varlıkların Rus devletine devredildiğinin duyurulmasının ardından Moskova Belediye Başkanı, Sovyet döneminin efsanevi otomobil markası Moskviç’i yeniden üretmeyi planladıklarını açıklamıştı. Başkan’ın açıklamalarında “uzun ve şanlı bir geçmişe sahip olduğu” belirtilen Moskviç iflasın eşiğinde.

HONG KONG MERKEZLİ ŞİRKET İFLASINI İSTİYOR

Bu dönüş, borç gölgesinde gerçekleşiyor. Hong Kong kökenli bir şirket, Moskviç’in kendilerine 2,5 milyon Euro borçlu olduğunu iddia ederek iflas başvurusunda bulundu.

Moskviç yönetimi ise borcu reddediyor ve Renault Rossiya’ya ait olduğunu savunuyor. Borcun kaynağının ise Renault Logan modellerinin üretiminde kullanılan yedek parça ekipmanlarının tedarik sözleşmesi olduğu belirtiliyor. Moskviç yetkilileri, ekipmanların teslim edilmesine rağmen gerekli belgelerin sunulmadığını öne sürüyor.

Bu borç krizi, Moskviç’in yeniden yükselişini gölgeliyor. İlk etapta 1,97 milyon ruble fiyatla piyasaya sürülen Moskviç 3’ün bu zorluklardan nasıl etkileneceği ise merak konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x