![](https://ankarada-tarim.com.tr/wp-content/uploads/2024/03/ogrenci-ve-calisanlara-mujde-cuma-gunu-de-hafta-sonu-tatiline-dahil-ediliyor-1-84rxwavV.jpg)
Bilindiği üzere pek çok ülkede çalışanlar ve öğrenciler hafta içi iş ve okullarına giderken, hafta sonu da tatil yapıyorlar.
![](https://ankarada-tarim.com.tr/wp-content/uploads/2024/03/ogrenci-ve-calisanlara-mujde-cuma-gunu-de-hafta-sonu-tatiline-dahil-ediliyor-2-JxlLqCEz.jpg)
Hatta Türkiye’de bu durum zaman zaman değişebiliyor. Çünkü bazı iş yerleri haftada 5 değil 6 gün açık kalıyor. Dolayısıyla iş günü 6 tatil günü ise 1 gün olarak belirleniyor. Okullarda ise genel anlamda bir değişim olmuyor.
![](https://ankarada-tarim.com.tr/wp-content/uploads/2024/03/ogrenci-ve-calisanlara-mujde-cuma-gunu-de-hafta-sonu-tatiline-dahil-ediliyor-3-FHKnJZnD.jpg)
Son dönemde özellikle Avrupa’da yüksek sesle dile getirilen bir durum söz konusu. İş günlerinin 4’e indirilip, tatil günlerinin ise 3’e çıkartılması. Elbette bu durum okulları da kapsıyor.
![](https://ankarada-tarim.com.tr/wp-content/uploads/2024/03/ogrenci-ve-calisanlara-mujde-cuma-gunu-de-hafta-sonu-tatiline-dahil-ediliyor-4-UdFWCRhA.jpg)
Artık çalışanlar haftanın 4 günü işe gidecekler. Ekstra saatler ise mesai ücretine dahil edilecek. Nitekim benzer bir durum öğrenciler için de geçerli. Öğrenciler de 4 gün okula gidip 3 gün tatil yapacaklar.
![](https://ankarada-tarim.com.tr/wp-content/uploads/2024/03/ogrenci-ve-calisanlara-mujde-cuma-gunu-de-hafta-sonu-tatiline-dahil-ediliyor-5-aOyh8cyR.jpg)
Peki ama bu sistemi uygulamak zorunlu mu? Hemen yanıtlayalım, evet zorunlu. Bu sistemi uygulamayan ya da işçilerin hakkını yiyenlere ise çeşitli cezalar ön görülüyor.
![](https://ankarada-tarim.com.tr/wp-content/uploads/2024/03/ogrenci-ve-calisanlara-mujde-cuma-gunu-de-hafta-sonu-tatiline-dahil-ediliyor-6-R8GNY1Al.jpg)
Gelelim şimdi en önemli soruya. Bu sisteme ilk geçen ülke kim olacak? Daha da önemlisi Türkiye bu sisteme ne zaman geçecek?
![](https://ankarada-tarim.com.tr/wp-content/uploads/2024/03/ogrenci-ve-calisanlara-mujde-cuma-gunu-de-hafta-sonu-tatiline-dahil-ediliyor-7-GKBhjFVF.jpg)
Hali hazırda bu sistemi benimseyen ilk ülke Almanya olacak. Eğitimin 4 güne indirilmesi ise sonrası aşama.
![](https://ankarada-tarim.com.tr/wp-content/uploads/2024/03/ogrenci-ve-calisanlara-mujde-cuma-gunu-de-hafta-sonu-tatiline-dahil-ediliyor-8-QO4rlhvv.jpg)
İlk olarak iş günlerinin ülke genelinde 4’e düşürülmesi planlanıyor. Sonrasında ise okul günleri 4’e düşürülecek.
![](https://ankarada-tarim.com.tr/wp-content/uploads/2024/03/ogrenci-ve-calisanlara-mujde-cuma-gunu-de-hafta-sonu-tatiline-dahil-ediliyor-9-aGZ3sCgT.jpg)
Türkiye bu sisteme ne zaman geçer sorusunun yanıtı ise biraz belirsiz. Keza ülkemizde hala Cumartesi günü çalışmama durumu bile netleştirilmiş değil. Yine de bekleyip göreceğiz.